Ostrov Brač: múzeum v Škripe a kláštor Blaca

08.05.2019
ostrov-brac-muzeum-v-lkripe-a-klastor-blaca-

 Chorvátsko - Dalmácia - ostrov Brač

 

Po plavbe trajektom z Makarskej sme sa na ostrove Brač ocitli v oáze pokoja. Na ostrove je oveľa menší ruch a premávka ako na pobreží. Pláže v okolí mestečka Bol ponúkajú dokonalé možnosti na oddych pri mori, surfovanie, potápanie a šnorchlovanie. Stretli sme tu aj potápačov zo Slovenska. 

Ostrov Brač je známy aj ako pôsobisko slovenského spisovateľa Martina Kukučína a ponúka okrem pláží aj množstvo zaujímavých cieľov na výlety.

V obci Škrip umiestnenej v centrálnej časti ostrova sa nachádza múzeum ostrova Brač. Paradoxne toto miesto ktoré nie je na pobreží má najstaršie záznamy o osídlení. Škrip je unikátnym pomníkom ilýrskeho, rímskeho a chorvátskeho obdobia. Začiatok osídlenia siaha do doby bronzovej.

 

Škrip_-_kaštiel,_kostol_múzeum,_vyhliadka...

 

V rímskom období bol Škrip najdôležitejším osídlením ostrova. Medzi najväčšie turistické zaujímavosti patrí obranná veža Kula Radojkoviča zo 16. storočia v ktorej sídli múzeum. Vo fotogalérii si nájdete ukážku expozície múzea. Vstupné bolo počas našej návštevy 20 kuna (cca 3 eurá).

 

ostrov_Brač_-_Škrip

 

Najcennejšou pamiatkou na ostrove Brač je kláštor Blaca. Leží približne dva kilometre od zálivu na južnej strane ostrova v divokom kaňone. Založený bol v 16. storočí hlaholickými mníchmi. Tí postavili najprv pustovňu a kostol v skalnej jaskyni a neskôr postupne pristavovali ďalšie stavby. Dnes je celý komplex stavieb turistami vyhľadávaný architektonický skvost. Sídli v ňom múzeum s veľkou knižnicou, kostolom, palácom so zachovaným vybavením a dokonca s observatóriom.

 

kláštor_Blaca

 

Ku kláštoru sa dá dostať jedine peši čo výrazne zvyšuje vzácnosť a atraktivitu návštevy. Nebudú tu na vás čakať davy turistov ako pri podobných ľahko dostupných pamiatkach. Z mestečka Bol organizujú výlety loďou ktorá zakotví dole v zálive a do múzea si musíte vystúpať približne hodinu 250 výškových metrov. Druhá možnost navštíviť Blacu je z vnútrozemia ostrova, autom po štrkovej ceste a následne peši po chodníčku vedúcim kaňonom v hustej vegetácii.

 

ostrov_Brač_-_Škrip,_múzeum_a_fotky_expozície_v_kláštore_Blaca

 

Návšteva múzea je takto skombinovaná s peknou turistikou. Nám sa už nepodarilo prísť počas otváracích hodín. Kláštor je v sezóne otvorený každý deň do 17:00 hodiny. Vstupné 20 kuna. S exponátmi múzea sme sa takto oboznámili iba čiastočne z fotiek v múzeu v Škripe.

 

dolina_v_ktorej_je_kláštor_Blaca,_od_parkoviska_dostupného_po_štrkovej_ceste

 

Počas svojej histórie v kláštore bývala veľmi úspešná komunita mníchov ktorí obhospodarovali políčka v kaňone. Na svojom vrchole mal kláštor až 1000 ovcí, produkoval med a ďalšie produkty, zamestnával na rôzne práce ďalších ľudí aj s ich rodinami. Prevádzkoval školu pre ich deti a v 20. storočí v kláštore bolo dokonca observatórioum ktoré si svojimi pozorovaniami získalo uznanie vo svetovej komunite astronómov.

V súčasnosti Chorvátsko navrhlo aby bol tento kláštor zaradený medzi pamiatky spadajúce pod ochranu UNESCO.

 

 

Martin Bartoň

 

 

Fotky Ostrov Brač: múzeum v Škripe a kláštor Blaca

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri