Ostrov Brač a záhada Dračej jaskyne

19.07.2016
ostrov-brac-a-zahada-dracej-jaskyne

 Chorvátsko - ostrov Brač - Bol - Murvica - Dračia jaskyňa

Seriál článkov z chorvátskeho ostrova nezačneme pekne odzačiatku ale niekde od... jaskyne.

Zmajeva špilja - tak znel nápis na tabuľke, keď som okolo nej prvý raz prefrčal na bajku v obci Murvica neďaleko známeho letoviska Bol. Pod nápisom bolo telefónne číslo. "Aha určite zas nejaká pasca na turistov, pomyslel som si." V našom super kempe však fungoval net a tak som sa večer počas rozhovoru s chalanom od Kninu nato mrkol. Pozerali sme si najprv vyvieračky chorvátskych riek. Super miesta, turistom neznáme, chalan spod Dinarov nám ukázal pár tipov.

A keď sme už boli na Google Earth tak som sa kukol aj na tú jaskyňu. "Co to vlastne znamená Zmajeva? Pýtam sa Petra. Chvíľu hladá slovíčka ako mi to vysvetliť. Dragon cave! Ahá. Zaujímavé, a prečo? To už ale nachádzam niečo nad Murvicou, sú tu fotky, nie veľa á sakra. Pozerám sa na poriadny kus draka vytesaného do skaly. Ideme tam!

 

výhľady_nad_Murvicou

 

Vybrali sme sa na druhý deň samozrejme, že až po kúpaní podvečer na bajkoch do osady Murvica. Na začiatku je niečo ako bistro/kaviareň hneď pri ceste. Zaparkujeme bajky, dáme kávu. Obsluhoval pirát. Skasol nás ako pirát. Možno si zaúčtoval aj stráženie bajkov. Ono keď si pomyslím ako tí chorváti môžu prežiť z jednej krátkej sezony vždy sa divím. Ale ku pirátovi už nepôjdeme, konkurencia je veľká :)

 

Vyrážame od bistra ku tabuľke so šípkou. To bude ľahké dostať sa tam, pomyslím si. Chodníček nás vedie pomedzi opustené polozrúcané domy v Murvici. Niečo je zrekonštruované, sú tu dokonca dve skromné reštaurácie ale ináč je to pokojné miesto. Prichádzame ku tabuli s krátkym popisom jaskyne. Znie to zaujímavo.

 

Dračia_jaskyňa

 

Kráčame ďalej, pri vybetónovanom svahu, ktorý slúži na zber dažďovej vody zisťujeme, že sme zle ale nevadí, videli sme viac. Kúsok ideme naspäť a vydávame sa správnym smerom. Značky po chvíli zmiznú a... čo teraz?

Stretávame chalpíka: idete dobre ale jaskyňa je zamknutá. Nevadí, ideme sa len prejsť a pokračujeme ďalej. Značenie už nie je žiadne. Divočina. Vedie nás len intuícia a ledva viditeľný chodníček v starom borovicovom lese. Prichádzame ku prvým zrúcaninám. Zbytky starého osídlenia. Kaplnka.

Chodníček pokračuje traverzom. Musí to byť niekde tu, pomyslím si keď uvidíme vinice. Pamätám si polohu jaskyne z guglu.

 

Jaskyňu zakrývyjú vysoké stromy. Zbadali sme ju až keď sme už boli skoro pred ňou. Chodníček vedúci po schodoch vytesaných do skaly nám však pomohol. Vedeli sme už z fotiek, že to čo chceme vidieť uvidíme aj bez kľúča. Cez mreže obdivujeme obrovského draka vytesaného do vápenca. Nad ním niečo ako lev. Tých postavičiek vytesaných do skaly je tam viac. Mňa zaujal obraz hlavy, výraz tváre veru nenaznačuje pozitívne pocity. Nezavesil by som si ho nad posteľ.

 

Dračia_jaskyňa_

 

Tá hlava mi pripomína obrázok z amerického hororu. Slávke zase známy obraz Výkrik.

Jaskyňu obývali približne od 16. storočia hlaholickí mnísi, ktorí ušli z Balkánu pred Turcami. Na ostrovoch našli pomerne bezpečné útočisko. Na stenách jaskyne sú vraj výjavy z vtedajších bájí a povier: draci, víly, vlkodlaci a podobne. Odkiaľ vedeli ako vyzerá drak keď nemali telku? Netuším, a veľa nevedia ani vedci. Dohady hovoria, že časť výzdoby jaskyne bola už hotová pred príchodom mníchov...

V každom prípade: vytesali by ste si do skaly tie strašidelné tváre keď to miesto by bolo zároveň vaším domovom? Neviem. 

 

Dračia_jaskyňa

 

Cez mreže vidíme všetko, čo treba. Môj už skoro úspešný pokus preliezť múr končí pri voľnom duniacom kamennom bloku Slávka so slovami: Chceš nám pokaziť dovolenku? :)) 

Večer po návrate sa ešte vyzvedáme majiteľa kempu: Jaskyňa už nepokračuje ďalej do hĺbky. Videli ste všetko čo treba.

Bol to parádny a zaujímavý okruh. Príroda, výhľady... drak, príšery a tak...

Neďaleko, len kúsok odtiaľto sa masy ľudu opekajú na slnku. Práve skončil medzinárodný tenisový turnaj, prebiehajú ME vo vindsurfingu - pre nás nezaujímavé veci. Ale ten drak sakra...

 

výhľady_z_Murvice

 

Pre mňa bola Zmajeva špilja nečakaný vrchol objavovania Braču. Tých vrcholov však Bol-o viac...pokračujeme nabudúce

 

Martin Bartoň

Fotky Ostrov Brač a záhada Dračej jaskyne

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Ostrov Brač a záhada Dračej jaskyne
Jaraba 19.07.2016
Nebolo objavenie Ameriky v r. 1492?

RE: Ostrov Brač a záhada Dračej jaskyne
Martin 19.07.2016
takže tá kaplnka si môže smelo povedať: "Som staršia než Amerika!" :))

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri