Diokleciánov palác v Splite

29.04.2017
dioklecianov-palac-v-splite

Amfiteáter v Pule, starobylé centrum Trogiru, hradby Dubrovníku a... Diokleciánov palác v Splite bol poslednou štvrtou pamiatkou Unesco na chorvátskom pobreží Jadranu ktorú sme tu ešte nemali preskúmanú a nafotenú. Pri minuloročnom návrate trajektom z ostrova Brač sme pristáli doobeda práve v Splite a konečne využili príležitosť navštíviť nami tak dlho obchádzanú už legendárnu pamiatku.

Pri vchádzaní do prístavu sme už zdiaľky pozorovali veľké turistické lode. Bolo nám jasné že v centre bude husto - a veru bolo.

Trošku divoké vyriešenie parkovania nás stálo nejaké tie kuny, bez nich tu ale nezaparkujete určite. Výhodou však bola blízkosť nášho cieľa.

Diokleciánov palác je vraj najzachovalejšou stavbou starého Ríma mimo Talianska. Nechal ho postaviť v štvrtom storočí rímsky cisár Dioklecián, ktorý sa ako jediný rímsky cisár vzdal trónu a na sklonku života zakotvil práve tu. V tom čase tu vraj nič iné nebolo a tak v podstate založil mesto Split.

Split_-_Diokleciánov_palác

Palác bol veľakrát prestavaný, jeho priestory dnes tvoria v podstate staré mesto. Len na mieste obkolesenom starými hradbami dnes býva cca 3 tisíc ľudí. Prechádzka uličkami určite stojí zato. Pripravte sa však nato, že toto miesto je hojne navštevované turistami z celého sveta a tak vám zo všetkých strán budú chcieť pouliční predavači niečo predať. Po túlaní sa uličkami sme prišli do samého centra paláca. Za poplatok 20 kuna sa tu dá vystúpiť na najvyššiu vežu v okolí - no nechoď tam, už len kôli fotkám :)

Až po zostupe z veže sme sa dostali ku vstupu do sprístupneného podzemia. Tu sa v čase našej návštevy platilo vstupné 40 kuna na osobu a tomuto lákadlu sme už odolali... Až neskôr sme si potom naštudovali, že práve toto podzemie je najzachovalejšou časťou pôvodného paláca a vidieť ho by určite za ten poplatok stálo... Takže užitočná rada: rozložte si sily aj financie tak aby vám to vyšlo :)

Cekový dojem z návštevy je pozitívny. Takéto pamiatky niekde v USA nemajú. Parádne starobylé mesto. Úzke uličky a všetko čo k tomu patrí. Neoplatí sa tu určite chodiť keď nemáte viac času... Takže popri tých výletoch smerujúcich na pláže, doprajte si aj trochu histórie. Nemusíte kôli tomu chodiť ani do Talianska...ale pozor na tie veľké zaoceánske lode. Až budú v prístave tak je isté že v uličkách bude plno...

 

Martin Bartoň

Fotky Diokleciánov palác v Splite

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri