Chorvátsko: Arborétum Trsteno

14.07.2017
chorvatsko-arboretum-trsteno

 Osada Trsteno sa nachádza na pobreží asi 25km nad Dubrovníkom. Človek ju veľmi ľahko prehliadne, blížiac sa k Dubrovníku ho možno na sekundu zaujme mihnúci sa obrovský platan.

Tento raz sme sa už na toto miesto zamerali detailne a oplatilo sa. V Trstenom sa totiž nachádza jediné arborétum na východnom jadranskom pobreží. Nevzniklo tu len tak náhodou. Základným predpokladom boli prírodné podmienky, a tie sú vďaka prameňu sladkej vody, pretekajúcej cez Trsteno, viac než vynikajúce.

Za arborétum vďačíme stredovekej šľachtickej rodine Gučiovcov, ktorá tu už pred 500 rokmi vysadila prvé vzácne a exotické rastliny. Postupne park zveľaďovala a postavila aqadukt, jazierko s fontánou, pavilón s výhľadom na more a záhradné letné sídlo. Je úžasné, že toto všetko sa zachovalo a rokmi získalo na kráse aj vzácnosti.

Trsteno_-_pri_mori

V Trstenom sme parkovali pri kostole neďaleko hlavnej cesty - jadranskej magistrály. Odtiaľ vedie strmý, ale nádherný chodníček na pobrežie, kde sa dá vykúpať v zrkadlovočistej vode. Všade naokolo je bujná vegetácia, zelenšia a hustejšia ako sme z chorvátskeho pobrežia zvyknutí - to všetko vďaka vode, ktorej potôčik sa neďaleko miesta, kde sme sa okúpali, vlieva do mora.

zatiaľ_najväčší_strom_aký_som_videl_naživo

Prehliadnku arboréta sme začali v centre Trstena pri hlavnej ceste, pri dvoch starých platanoch. Majú okolo 500 rokov a svojimi rozmermi aj vekom patria k európskym unikátom. Väčší z nich má obvod pri zemi 11 metrov a je to najväčší strom, aký som kedy videl...

Od platanov sa pomocou šípok označujúcich smer presúvame ku vstupu do arboréta. Búdke s výpalníkom sa nevyhneme a platíme 50kuna na osobu (cca 7eur)

Arborétum_Trsteno:_jazierko_v_centre_záhrady

Pri vstupe si vyzdvihnite plánik, pri prehliadke sa vám zíde. Vzhľadom na to, na čo sme/ste zvyknutí, ani nebudete veriť, že sa nachádzate na chorvátskom pobreží. Hustá až bujná vegetácia, množstvo cudzích exotických rastlín, kvitnúce kaktusy, oleandre a kvety neznámych druhov. Parkový labyrint. Aquadukt vedúci vodu do jazierka s červenými rybičkami a korytnačkami, letné sídlo s dobovými fotografiami. Starý lis na olivový olej. Bambusový les a množstvo ďalšieho.

Vďaka vode sa v Trstenom nedarí zeleni len v areáli arboréta, ale vidieť ju všade naokolo... Možno by sa oplatilo ostať tu aj dlhšie. Návšteva stála určite za to...

Aquadukt_privádza_vodu_do_jazierka

 

v_labyrinte

Martin Bartoň

 

Fotky Chorvátsko: Arborétum Trsteno

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri