Chorvátske kuriozity: Kuča u kuči na Bole

01.06.2017
chorvatske-kuriozity-kuca-u-kuci-na-bole

 Chorvátsko - ostrov Brač - stredisko Bol

Sedeli sme pod strieškou v kempe neďaleko Zlatého mysu, legendárnej pláže strediska Bol. Tmavé mraky nad kopcami nesľubovali v ten deň vysokú spotrebu opaľovacieho krému. "Boli ste sa už pozrieť na Kuču u kuči?" spýtal sa majiteľ kempu, postarší bývalý policajt s imidžom výpalníka :)

A tak sme to vďaka nemu našli a videli... Pomník ľudskej hlúposti a zloby... Najprv sme mu nerozumeli, o čom to hovorí??? Kuča u kuči? To ako dom v dome? "Je to kuriozita, jediná na svete, to musíte vidieť! Povedal."

 

Kuča_u_kuči_-_dom_v_dome

 

Kuča u kuči - vznikla niekedy v 19. storočí. To na pamiatku nie je ani tak dávno. V okolí je toho dostatok cennejšieho a staršieho. Ale...

Kde bolo, tam bolo... Bola raz jedna chudobná rodinka a vedľa nej žila rodinka bohatých. Tí bohatí si povedali že postavia barák ako sa patrí. Našli miesto a začali skupovať pozemky. V strede pozemkov stál malý domček. neni problém, kúpime... Ale nekúpili. Podrobnosti nie sú známe.

 

Kuča_u_kuči_-_dom_v_dome

 

Rodinka bohatých sa snažila domček kúpiť, ale nepodarilo sa, a tak sa rozhodli pre neštandardnú vec - začali stavať. Patrili im už pozemky dookola domčeka, a tak sa začala výstavba. Postavili obvodové múry veľkej novej stavby. Vnútri stavby v malom domčeku však naďalej žila rodinka chudobných a trucovitých. Keď už bola stavba vysoká a chýbala už len strecha, tak sa rodinka bohatých vybrala loďou na nákupy do Benátok - drevo na krov nakúpiť. A čo sa nestalo: prišla búrka a rodinka bohatých sa utopila... Rodinka chudobných v malom domčeku vraj dožila... A keďže sa toto čudo, zvonku aj ťažko odfotiteľné, zachovalo dodnes, tak má turistický Bol o jednu atrakciu viac...

 

Martin Bartoň

Fotky Chorvátske kuriozity: Kuča u kuči na Bole

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri