Odysseov ostrov - Mljet

01.02.2008
odysseov-ostrov-mljet

Tento najzelenší chorvátsky ostrov, ktorého veľká časť je národným parkom ma lákal odkedy som ho prvý raz uvidel na obrázkoch v sprievodcovi. Povesti o tom, že práve na tomto mieste sa na 7 rokov zastavil grécky hrdina Odysseus na svojom putovaní pri návrate z Trójskej vojny moju túžbu len podnietili. Najväčším lákadlom však bola zachovalá príroda a krásy národného parku.
          Na ostrov sme sa preplavili v septembri 2006 s búrkovými mrakmi za chrbtom. Mysleli sme si, že to predsa nebude dlho trvať, vyprší sa a bude po tom. Namiesto rýchleho výčasenia nás však na ostrove zastihla vlna zlého počasia, ktorá trvala týždeň a dosť ovplyvnila naše dojmy.


          Po "vylodení" sme sa ocitli akoby v inom svete, dedinky tvorilo vždy len pár domov, obklopených hustým borovicovým lesom a horami až do 600 metrov. Najväčšie usadlosti na ostrove sú vo vnútrozemí, prístup do mora je totiž väčšinou problematický. Na ostrove je len málo pláží, ale príroda akoby si to chcela vynahradiť a dve pieskové pláže na južnom cípe ostrova (Saplunara) patria medzi najkrajšie na celom Jadrane.
          Vybrali sme sa na severný cíp ostrova, kde podľa novej mapy, renomovanej značky mal byť kemp. Keď sme podvečer zistili, že z kempu sú len ruiny a kamenné terasy sú už zarastené bujnou vegetáciou, veľmi nás to nepotešilo. Vo vstupnej bráne národného parku, ktorá stráži prístup ku jazerám sme sa dozvedeli, že kempy sú len dva a to hodných pár kilometrov naspäť. Aby sme mali dobrý prístup ku jazerám národného parku zvolili sme ubytovanie v dedinke Polače, ktorá je zároveň najväčšou osadou na pobreží. Aj tak sa práve schylovalo k búrke, čo nie je práve najvhodnejšie na stavanie stanu.
          Ceny nielen za ubytovanie tu sú v priemere o 30 percent vyššie ako na pobreží, s tým treba rátať. Logika : čím väčšia diera, tým nižšie ceny tu rozhodne neplatí. Domorodci si vymysleli svoje pravidlo: Čím menej turistov, tým väčšie ceny, aby zarobili dosť na dlhú zimu. Samozrejme za vstup do národného parku sa platí: vstupenka je len jedna a to 90 kuna bez časového obmedzenia. 90 percent návštevníkov sú totiž pasažieri výletných lodí, ktorí sa tu zastavia na pár hodín. Takto sú turisti, ktorí sa zastavia na pár dní aspoň trošku zvýhodnení. V cene vstupenky je aj výlet loďou na ostrovček Sv. Marija, za parkovanie sa neplatí a chemické WC sú tiež zadarmo.
          Po nočnej búrke pokračoval denný monzún a prvých pár hodín suchého počasia sme využili na bicyklovú túru okolo oboch jazier. Využili sme naše bicykle, pre takéto prípady je v Polače aj požičovňa. Boli sme si pozrieť aj kempy v Babinom polji a miniatúrny pokus o kemp v Rope. Nebolo to ideálne a museli by sme sa veľa presúvať autom, tak sme sa rozhodli, že za štyri dni prejdeme, čo sa bude dať a z drahého ostrova sa presunieme naspäť na pevninu.
          Vnútrozemská dedinka Blato pôsobila dojmom "stredoveku", v prístave Kozarica už boli náznaky turistického ruchu, ale je tu vidieť jasná špecializácia na klientov "bohatšieho typu" Celý ostrov je v kontraste s pobrežím v orientácii skôr na poznávaciu turistiku oproti pobytovej turistike " vylihovania na pláži".
Príjemne sme boli prekvapení z hustej, udržiavanej a dobre značenej siete turistických chodníkov. Je možné vystúpiť na viacero vrcholov z ktorých sú úžasné výhľady.


          Centrum národného parku tvoria dve jazerá, ktoré sú vlastne morské zálivy, s morskou vodou. S morom sú prepojené iba úzkym prieplavom, v ktorom je v čase prílivu a odlivu silný prúd. Vari najväčšou atrakciou je ostrovček "na ostrove" Sv. Marija. Kedysi na ňom bol kláštor, dnes je tam reštaurácia. Na ostrovček premáva kyvadlová lodná doprava a ako som spomínal v cene vstupenky je aj výlet loďou.
          Z najväčších atrakcií ostrova sme vynechali Odysseovu jaskyňu, ale v deň odchodu sme sa ešte boli pozrieť na pieskové pláže na juhu ostrova. Kúpanie nám prekazil silný lejak a tak sme v popoludňajších hodinách nasadli na trajekt smer pevnina. Na naše prekvapenie sme tam stretli aj domácich u ktorých sme boli ubytovaní. Vyzerali, že idú na dlhšie a veru by som dvakrát nepovedal, že majú na pevnine byt a na ostrove žijú len v čase sezóny. Celoročných obyvateľov tam asi nebude veľa.

Ostrov Mljet
- je najjužnejšie položený z väčších chorvátskych ostrovov
- je najzelenší jadranský ostrov, husté borovicové lesy neboli zničené požiarmi ako na iných ostrovoch
- najjednoduchší prístup je trajektom z poolostrova Pelješac
- na ostrove nie sú žiadne väčšie obchody a preto pred návštevou ostrova odporúčame nakúpiť na pevnine
- základné potraviny kúpite v Polače, ceny sú však vyššie ako na pevnine
- na jazerách je v sezóne požičovňa kajakov, v Polače je možné si požičať horský bicykel
- turistickú mapu ostrova je možné si kúpiť pri vstupe do parku, my sme si ju odfotili z tabule a podľa potreby pozerali na displeji foťáka
- kemping je v osadách Babino polje a Ropa, najlepšie východisko na výlety do NP je Polače a Pomena (mapka)
- jediná benzinová pumpa je v Sobre v prístave pre trajekty


M.Bartoň

Fotky Odysseov ostrov - Mljet

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri